SPORTING TURNU A REMIZAT PE TEREN PROPRIU LA DEBUTUL ÎN LIGA 3

După aspectul jocului putem spune că Sporting Turnu a pierdut două puncte cu SCM Piteşti, scor 0-0. Echipa din Turnu a fost mai prezentă în joc decât adversarii lor, deşi cea mai mare ocazie a meciului a aparţinut oaspeţilor. Cu patru noi jucători în lot, Sporting nu a mai avut posesia cu care ne obişnuise în meciurile din Liga 4, dar, cu toate astea, mai ales în repriza secundă galben-verzii au fost mai buni decât adversarii lor. Noii jucători veniţi s-au integrat foarte bine, Lică şi Fodor nu au făcut greşeli în apărare şi au colaborat foarte bine, Mihăiţă a fost foarte activ pe dreapta, Popescu însă a fost foarte slab în acest meci şi nepregătit fizic, Dumitru a intrat bine după pauză, în timp ce Cioran nu s-a remarcat decât cu faptul că ţinea foarte mult de minge şi nu îşi punea colegii în condiţii bune de a ataca. O evoluţie foarte bună a avut-o Mitrea, care deşi este accidentat, a impresionat la debutul în Liga 3. Atmosfera a fost una foarte frumoasă, tribuna stadionului din Turnu fiind plină, la meci fiind prezenţi circa 1000-1500 de persoane.

Prima repriză a fost echilibrată. Cele două echipă au arătat că sunt bine pregătite tactic şi au încercat să îşi surprindă adversarul prin organizarea din teren. Prima ocazie a fost în minutul 13 când L.Teleoacă a centrat de pe stânga dar Dumitrescu a ratat întâlnirea cu mingea în interiorul careului. În minutul 25, Mihăiţă a centrat de pe dreapta, Mitran a prelungit cu capul, dar şutul lui L.Teleoacă s-a lovit de un fundaş central advers. Prima ocazie a oaspeţilor a venit în minutul 31 când un adversar şutează de la marginea careului, dar Celic a respins în faţă. Cea mai mare ocazie a celor de la Turnu a fost în minutul 35, când Bădoi i-a pasat lui Dumitrescu, iar acesta lui Mitran care din careul mic l-a luat la ţintă pe portar. După pauză, Sporting Turnu a atacat mai mult şi adversarii s-au apărat. În minutul 48, Bădoi a şutat de la circa 20 de metri pe lângă poarta oaspeţilor. În minutul 51, oaspeţii au cea mai mare ocazie a meciului. Un atacant advers şutează de la 20-25 de metri iar mingea loveşte bara din stânga lui Celic. În minutul 71, a centrat Bădoi din corner şi Dumitrescu a reluat cu capul din careu dar a prins mingea portarul lui SCM Piteşti. Cu doar un minut înainte de final, Bădoi a centrat din corner, un fundaş advers a respins până la Fodor, care a trimis cu capul o minge ce a trecut puţin peste poartă. Meciul s-a terminat la egalitate în faţa unei echipe din Piteşti care este considerată favorită la promovare împreună cu gruparea din Olt.