APROAPE DE PROMOVARE TURRIS TURNU MĂGURELE 2 – 0 FLACARA HOREZU

Turris Turnu Magurele mai face un pas extrem de important spre promovarea in Liga a 2-a.
Trupa lui Erik Linkar invinge una din echipele „atoase” ale seriei, Flacara Horezu, cu scorul de 2-0 si se distanteaza la 9 puncte de urmatoarea clasata, FC U Craiova.

Partida disputata pe Stadionul Municipal din Turnu Magurele a debutat cum nu se poate mai bine pentru teleormaneni.
In minutul 10 Dragu deschidea scorul la capatul unei actiuni de atac bine structurate.
De altfel prima repriza a fost la discretia gazdelor care au mai ratat cateva ocazii bune de a modifica tabela de marcaj.

In repriza secunda intensitatea atacurilor a scazut. Cu toate acestea Adi Voicu reuseste sa majoreze scorul dupa ce „Minunea de la Liberec”, Florin Matache a respins in doua randuri la aceeasi faza.
De altfel, Matache a reusit prin interventiile sale sa mentina scorul la doar 2-0.

Cu toate acestea, schimbarile facute de Erik Linkar in cea de-a doua repriza dar si lipsa de concentrare din finalul partidei, ar trebui sa dea de gandit tanarului tehnician.
Spre final oaspetii au ratat doua mari sanse de a inscrie prin Cioabla si Bobina.

Turris Turnu Magurele – Dumitrescu, Dragu, Savin, Salcianu, Mitrea, Juncanaru, Matei(cpt), Tescan, Vlad, Voicu, Cruceru.